Краткая хронология исторических событий в Западной и Центральной Европе в XIV-XV вв. (1480-1490)

(до  історії Столітньої війни і офіційної біографії Орлеанської Діви – Жанни д’Арк  і біографії короля Франції Людовика XI)

 

 

1480 - 1490 рр.

1481 рікВідновлення інквізиції в Іспанії.

 

11 грудня 1481 р. смерть Шарля графа дю Мена (племінника Рене Анжуйського) його землі – Прованс, включаються королем Людовіком ХІ до королівського домену Франції.

 

Січень 1482 рік голод і епідемія чуми у Франції.

 

27 березня 1482 р. смерть Марії Бургундської, її спадщина переходить до її сина Філіпа Вродливого і чоловіка Максиміліана Габсбурга.

 

25 серпня 1482 р.смерть Маргарити Анжуйської. За підписаною із королем Луї ХІ угодою її спадщина герцогство Анжуйське переходить до короля.

 

21 вересня 1482 року Луї ХІ викликає до себе свого сина і спадкоємця дофіна Шарля і надає йому «інструкції по керуванню державою».

 

23 грудня 1482 рокудоговір в Аррасі між Луї ХІ і Максиміліаном Габсбургом. Розділення Бургундської спадщини: герцогство Бургундське включається в королівський домен Франції, Фландрія залишається за домом Габсбургів.

 

1482 рік Леонардо да Вінчі запрошений до двору герцога Лодовіко Сфорца (Моро) в Мілані. Розпочата робота Леонардо над скульптурою – памятником Франческо Сфорца вверхи на коні.

 

1483-1498 рр.Томазо Торквемада (ісп. Tommáso de Torquemada) (1420—16 вересня 1498) – Великий Інквізитор в Іспанському королівстві.

 

9 квітня 1483 року -  смерть короля Англії Едуарда IV Йорка.

 

Квітень-травень 1483 року державний переворот в Англії. Ричард  герцог Глостер – молодший брата Едуарда IV,  арештовує синів і спадкоємців свого брата і ув’язнює їх в Тауері. В країні арештовуються родичі королеви Єлизавети – Вудвілі і Ріверси і їх васали.  Всіх їх звинувачують в державній зраді.

 

4 травня 1483 року представники всіх станів Англії (не парламент) просять Ричарда Глостера прийняти корону, він погоджується.

 

Червень 1483 рокустрати прибічників Вудвілей в Англії.  

 

6 липня 1483 року -  Ричард Глостер коронується короною Англії, як король Ричард ІІІ Йорк. Одночасно при невідомих обставинах в Тауері вмирають обидва хлопчики принци – сини короля Едуарда IV . Смерть дітей, в причетності до якої запідозрили нового короля сильно підірвала його популярність в народі і  політичні позиції Річарда ІІІ одразу ж стали ненадійними в Англії і за її межами.

 

1483 р. розпочата робота  Леонардо да Вінчі над «Мадонною в гроті».

 

1483-1485 рр. – правління в Англії короля Ричарда ІІІ Йорка.

 

30 серпня 1483 рікВмирає Людовік ХІ. Престол Франції успадковує його син – Шарль VIII Валуа.  Регентами при ньому з огляду на його юність стають його старша сестра Анна де Боже і її чоловік П’єр де Боже, які і очолюють королівську раду.

 

Осінь 1483 року проти короля Ричарда ІІІ утворюється міжнародна змова. З англійського боку в ній приймає участь герцог Бекінгем, прибічники Вудвілей і Ланкастерів. З французького боку змову підтримує Анна Боже (донька Луї ХІ) її чоловік П’єр де  Бурбон і за їх посередництвом герцог бретонський. Французька партія надає притулок і допомогу Генрі Тюдору, графу Річмонду – сину Едмунда Тюдора (сина французької принцеси Катерини Валуа – доньки Шарля  VI), Генрі Тюдор в свою чергу одружується з донькою короля Англії Едуарда IV – Єлизаветою. Оскільки матір’ю графа Річмонда була Маргарита Бофор – донька Сомерсета – вождя партії Ланкастерів, була надія що до повстання крім Вудвілей примкнуть раніше репресовані родини прибічників Ланкастерів.

 

18 жовтня 1483 року почалося повстання герцога Бекінгема. Генрі Тюдор намагався також висадитися в Англії і об’єднатися з військом Бекінгема, але берегова охорона не дала йому наблизитися до берега. Повстання було швидко придушено королем Ричардом ІІІ, Бекінгема було схоплено і страчено 2 листопаду 1483 року в Солсбері.

 

1483-1520 рр. - Рафаель Санті – видатний італійський художник доби Відродження.  

 

17 листопаду 1484 рокуфранцузька королівська рада прийняла рішення підтримати Генрі Тюдора в його претензії на англійський трон і взяти на себе фінансування його утримання у Франції і виділити кошти для допомоги з набором для нього військ.

 

 

 

 

Шарль VIII Валуа – син і спадкоємець престолу Франції по Луї ХІ.

 

1483-1498 рр.Правління у Франції Шарля VIII Валуа.

 

 

 

Мартин Лютер. Портрет роботи Лукаса Кранаха Старшого 1526 р.

 

1483-1546 рр. Мартін Лютер - реформатор Церкви, засновник протестантського руху.

 

 

25 серпня 1485 рік - Битва під Босвортом. Перемога Генрі VII Тюдора над Ричардом III.

 

1485-1523 р.Ульріх фон Гуттен – німецький мислитель.  

 

 

 

Портрет короля Генрі VII Тюдора (англ.  King Henry VII ; WelshHarri Tudur)

1505 р. Національна портретна галерея Лондон. Підпис на портреті:

Henry VII : Rex Angliae et Franciae et Dominus Hiberniae

Генрі VII "З ласки Божої, король Англії й Франції та лорд Ірландії" 

 

1485-1509Правління в Англії Генрі VII  Тюдора.

 

1485-1603 - Династія Тюдорів в Англії.

 

1488 рр. - португальським мореплавцем Бартоломеу Діашем ді Новаїш (порт. Bartolomeu Dias de Novaes) було відкрито мис Доброї Надії і доведено, що Африканський континент можна обігнути с півдня – відкрито прохід із Атлантичного океану в Індійський.

 

1488 р. смерть Франсуа ІІ герцога Бретонського. Престол Бретані переходить до його єдиної доньки і спадкоємиці - Анни.

 

10 лютого 1489 рік – Анна Бретонська коронується в Ренні як суверенна володарка герцогства Бретанського.

 

1489-1491 рр. боротьба за руку Анни Бретонської між сином Луї ХІ – Шарлем VIII і Максиміліаном Габсбургом.

 

1490 р. - Король Франції Шарль VIII оголошує вердикт проти пророкуючих, чарівників і некромантів. Їх майно підлягає  конфіскації.